اجرای کفپوش‌های صنعتی با بهترین کیفیت در کوتاه ترین زمان ممکن

 

اجرای کفپوش اپوکسی

کمتر کسی تصور می کرد که از واکنش رزین اپوکساید با سخت‌کننده پلی‌آمین یا پلی آمید یک بسپار بسیار قوی تحت عنوان اپوکسی حاصل شود  که خود به تنهایی دامنه بسیار گسترده ای از کاربرد ها را شامل شده و منحصرا در صنعت کفپوش تحول ساز شود.

شرکت پل برج با بهره گیری از تیم کاملا مجرب و کارآزموده و همچنین استفاده از مواد درجه یک خارجی از شرکت Epafelx  ایتالیا و همچنین شرکت های معتبر داخلی اقدام به اجرای انواع کفپوش های صنعتی ، کفپوش های بهداشتی می نماید.

اجرای کفپوش اپوکسی با بهترین کیفیت

کفپوش اپوکسی یکی از پرکاربردترین و بادوام ترین  انواع پوشش در صنعت ساخت و ساز به حساب می آید که معمولا به خاطر زمان بر بودن پروژه اجرای آن گاها مورد استقبال صنعتگران این عرصه قرار نمی گیرد. شرکت پل برج با استفاده از یک تیم حرفه ای این اطمینان را به شما می دهد که پروژه اجرای کفپوش اپوکسی را در کوتاه ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت به دلیل استفاده از مواده اولیه مرغوب به انجام برساند.

معرفی کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی یا کفپوش بدون مرز را می توان به عنوان یکی از مدرن ترین انواع پوشش برشمرد که کیفیت و دوام بالا و تنوع در طرح و رنگ از ویژگی های بارز آن به حساب می آید.

اپوکسی نام کلی گروهی از محصولات ساخته شده از پلیمرهای سنتزی ترموست است که دارای ترکیبات اپوکساید هستند و می‌توانند به شکل پلاستیک، چسب، رنگ، روکش ، کفپوش و..  استفاده شوند.

کفپوش اپوکسی محصول نهایی واکنش شیمیایی ترکیبی از رزین و ماده ی سخت کننده است که به صورت یک ماده ی پلاستیک  مانند سخت  خود را نشان می دهد. این محصول دارای استحکام، ماندگاری و مقاومت بسیار بالاست و به خوبی می تواند به لایه های زیرین با جنس های متفاوت چسبانده شود. به دلیل استحکام بالای کفپوش های اپوکسی از آنها اغلب در اماکن پر رفت و آمدی نظیر محیط های صنعتی ، بیمارستان ها، هتل ها، مراکز خرید و یا اماکن ورزشی استفاده می‌شود.

 ناگفته نماند که در سال های اخیر اجرای کفپوش اپوکسی برای زینت بخشیدن به بخش های مختلف واحدهای مسکونی از جمله آشپزخانه و سرویس بهداشتی  رواج یافته است.

تحلیل و بررسی ویژگی های کفپوش اپوکسی

بهداشتی و آنتی باکتریال بودن کفپوش اپوکسی

یکی از جالب توجه ترین ویژگی های کفپوش اپوکسی آنتی باکتریال بودن آنها ست. این صفت به این دلیل به کفپوش اپوکسی اطلاق می شود که ماهیت آن  غیر قابل نفوذ بوده و در برابر رشد باکتری و جلبک و محلول های خورنده نظیر اسیدها، روغن ها، و مواد شوینده … مقاوم می باشد بر همین اساس یکی از بهترین  گزینه های کفپوش  برای محیط های بهداشتی مثل بیمارستان ها و درمانگاه ها و محیط های حساس اجرای کفپوش اپوکسی است.

مقاومت کفپوش اپوکسی در برابر مواد شیمایی و حرارت

کفپوش اپوکسی در برابر اثرات محیطی مختلف مانند واکنش انواع هیدروکربن و اسید های ضعیف مقاوم است ولی در برابر برخی اسیدها و بازهای قوی مقاومتی ندارد.

کفپوش اپوکسی همچنین در برابر دماهای بالای 70 درجه مقاومت نداشته و خاصیت خود را ازدست می دهد و به همین علت اجرای کفپوش اپوکسی در محیط هایی با دمای بالای 70 درجه توصیه نمی شود.

تنوع در ضخامت در کفپوش اپوکسی

ضخامت کفـپوش های اپوکسی با توجه به نوع کاربرد و هــمچنین بار مــکانـیکی کـه  باید متحمل شوند می تواند متفاوت باشد و همین عامل در اجرای کفپوش اپوکسی یک مزیت بزرگ به حساب می آید، به عنوان مثال بـرای سـطوحی مانـند کـف آزمـایـشگـاه ها و سـالن های غـیر صـنعتی (اداری و بیمارستانی) می توان ضخامت 1500-1000 (میـکرون) را اجـرا کرده و برای محیط های صنعتی  با احتمال رفت و آمد وسایل نقلیه از جمله لیفتراک ضخامت 3000 اجرا می شود.

مقاومت در برابر خش پذیری

کفپوش های اپوکسی معولا در برابر تردد خودرو و چرخهای لاستیکی مقاوم می باشند و لی در برابر خش مانند کشیده شدن  فلزات بر روی سطح و یا پالت های فلزی مقاوم نیستند و در دراز مدت خش دار می شوند و طول عمر آنها به شدت پایین خواهد آمد.

زمان بر بودن اجرای کفپوش اپوکسی

اجرای کفپوش اپوکسی معمولا زمانبر می باشد بطوریکه برای اجرای هر لایه بر روی لایه قبلی نیاز به گذشت 24 ساعت جهت اجرای لایه بعدی زمان نیاز است. اما متخصصین شرکت پل برج با تکیه بر دانش فنی بالا توانسته اند این زمان را کاهش داده و پروژه اجرای کفپوش اپوکسی را در زمانی به مراتب کوتاه تر از 24 ساع به انجام برسانند.

نحوه اجرای کفپوش اپوکسی

اجرای کفپوش اپوکسی اگر با کیفیت صورت پذیرد می تواند تمامی مزایای یاد شده را برای سطوح مورد استفاده در بر داشته باشد. به همین علت بسیار حائز اهمیت است که پروژه اجرای کفپوش اپوکسی مکان  مد نظر خود را به چه شرکتی بسپارید.

متخصصین شرکت پل برج به منظور اجرای کفپوش اپوکسی مراحل زیر را طی می کنند:

مرحله 1: آماده سازی سطح

جهت اجرای کفپوش های اپوکسی با توجه به بازدید صورت گرفته توسط کارشناسان شرکت و بررسی شرایط موجود، برای رسیدن به یک کف کاملاً استاندارد، ابتدا باید مراحل آماده سازی کف ها با حساسیت و دقت زیاد و با اصولی که در زیر اشاره می‌شود صورت گیرد.

از آن جهت آماده سازی سطح زیر کار در اجرای کفپوش اپوکسی بسیار حائز اهمیت است که  اگر سطح از آلودگی های مختلف از جمله گرد و غبار، نمک و رسوبات و غیره پاک نشده باشد ، روکش اپوکسی کارایی مطلوب را نخواهد داشت. لذا با در نظر داشتن این موضوع، آماده سازی کف به شرح ذیل و مطابق با استانداردهای بین المللی نظیر DIN28052-2 انجام می گیرد.

1-  کلیه سطوح بتنی و سایر کف های مورد نظر که قرار است کفپوش اپوکسی روی آنها اجرا گردد می‌بایست دارای زبری کافی باشند به همین دلیل بایستی با استفاده از دستگاه مخصوص ساب بتن، قبل از اجرای پرایمر اپوکسیسطوح بتنی را آماده سازی کرد.

2-  با توجه به این مطلب که کفپوش های اپوکسی می‌بایست بر روی سطوح بتنی پایدار اجرا گردد. لذا حذف کلیه نقاط و محل‌های سست و لق از روی کف بتنی به وسیله  Grinder یا Hammerr  توصیه می‌گردد.

قابل ذکر است که کلیه درزهای اجرایی و انبساطی موجود و همچنین ترک ایجاد شده در سطوح بتنی بوسیله ماستیک اپوکسی مخصوص شرکت پل برج  تسطیح می‌گردد.

3-  همانگونه که اشاره شد کف مورد نظر می‌بایست جهت اجرای کفپوش اپوکسی، عاری از هر گونه آلودگی شامل گرد و غبار، چربی ها شامل روغن، گریس، پلاسترها و نیز مواد اسیدی و قلیایی باشد. در صورت وجود چنین موادی، سطح بتن با استفاده از روش های مکانیکی و یا شیمیایی جرم زدایی و چربی زداییمی‌گردد.

4-  پس از اینکه کف و سطوح کار توسط روش‌های مکانیکی و یا شیمیایی چربی زدایی گردید، با استفاده از گروت اپوکسی تخلخل‌های موجود در سطح پر می شود تا علاوه بر ایجاد یک سطح پلیمری صاف ، کفپوش اپوکسی با لایه زیرین ایجاد گردد.

5-  پس از انجام کلیه مراحل فوق، کلیه سطوح وکیوم شده و حلال شویی می‌گردد.

6-  وضعیت بتن‌های اجرا شده در کف به لحاظ داشتن حداقل مقاومت مکانیکی نظیر مقاومت های فشاری و کششی، به منظور اجرای کفپوش اپوکسی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

7-   میزان چسبندگی پلاسترهای سیمانی  و یا هر لایه دیگری که به منظورمسطح سازی بتن بر روی آن اجرا شده است  مورد آزمایش قرار می گیرد تا در صورتی که چسبندگی آنها مناسب نباشد اقدامات لازم انجام شود.

8-   میزان رطوبت سطوح در زمان اجرای کفپوش اپوکسی نباید بیشتر از ۴.۵% باشد.

مرحله 2: اعمال لایه پرایمر کفپوش اپوکسی

در این مرحله متخصصین شرکت پل برج  مواد پرایمر بر پایه اپوکسی را  که دارای ویسکوزیته بسیار کمی نسبت به سایر مصالح است، به عنوان آستر (پرایمر) و لایه اولیه کفپوش اپوکسی کف را اجرا می کنند. با استفاده از پرایمر اپوکسی می‌توان مطمئن بود که لایه روکش اپوکسی با ضریب اطمینان بالا به کف مورد نظر متصل می‌گردد. پرایمر اپوکسی از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است.

ویژگی های پرایمر اپوکسی:

·         قدرت چسبندگی این پرایمر بسیار بالا بوده و به سادگی بر روی سطوح بتنی و فلزی می چسبد.

·         پرایمر اپوکسی به صورت خالص و کاملاً بدون پودرمی باشد.

·         عمر مصرف متوسطپرایمر اپوکسی در ۲۵ درجه سانتی گراد ۹۰ دقیقه می باشد.

·         میزان متوسط مصرف پرایمر اپوکسی  به ازای هر متر مربع در حدود ۲۰۰-۲۵۰ گرم است.

مرحله 3: اعمال لایه میانی کفپوش ا‌پوکسی

در این مرحله از اجرای کفپوش ‌اپوکسی، الیاف پلیمری چاپ شدهیا الیاف پلیمری فایبرگلاس FRP بر روی کلیه درزها اجرا می‌گردد. اجرای این لایه اختیاری بوده و مقاومت بالای مکانیکی برای کفپوش اپوکسی را به دنبال دارد. همچنین باعث می‌شود استحکام فشاری، کششی و خمشی روکش اپوکسی کف بالا باشد.

پس از مرحله آماده سازی کلیه درزها مطابق فرآیند بالا، لایه میانی با استفاده از مواد ماستیک اپوکسی شامل رزین اپوکسی، میکروسیلیس و سیلیس دانه بندی شده اجرا می‌گردد. این مواد نقش ماستیک و تسطیح کننده را بر عهده دارند و مشخصات کلی آن به شرح ذیل است:

·         چسبندگی بی نظیر به کلیه سطوح بتنی، فلزی، شیشه و سنگ و …

·         خواص مکانیکی بالا

·         این مواد از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است.

·         عمر مصرف متوسط (Pot Life) در ۲۵ درجه سانتی گراد ۳۰ دقیقه می باشد.

·         میزان متوسط مصرف ماستیک کفپوش اپوکسی برای هر متر مربع با سطح نرمال ۲-۴ کیلوگرم می‌باشد.

مرحله 4: اعمال لایه نهایی روکش اپوکسی

پس از اجرای سه مرحله قبل، زمان  اجرای لایه نهایی کفپوش‌ اپوکسی فرا می رسد  که به مرحله اجرای روکش اپوکسی هم موسوم است. این مرحله توسط رزین مخصوص اپوکسی اجرا می‌گردد. مشخصات کلی ، به شرح زیر است:

1.      اجرای روکش اپوکسی بر روی سطوح بسیار سریع است.

2.      روکش اپوکسی مقاوم در برابر محیط های خورنده و روغن های صنعتی می‌باشند.

3.      مصالح روکش اپوکسی از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است.

4.      عمر مصرف متوسط (Pot Life) روکش های اپوکسی در ۲۵ درجه سانتی گراد ۳۰ دقیقه می‌باشد.

5.      میزان متوسط مصرف روکش اپوکسی برای هر متر مربع با سطح نرمال ۶/۰-۲/۱ کیلوگرم می‌باشد.

شرکت پل برج با بهره گیری از تیم کاملا مجرب و کارآزموده و همچنین استفاده از مواد درجه یک خارجی از شرکت Epafelx  ایتالیا و همچنین شرکت های معتبر داخلی کلیه مراحل ذکر شده را با نهایت دقت و کیفیت در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام رسانیده و با تکیه بر اعتماد و رضایت شما مشتریان  اقدام به اجرای کفپوش اپوکسی در کلیه اماکن صنعتی ،ورزشی ، بیمارستانی و حتی مسکونی  می نماید.

برای مشاوره جهت اجرای کفپوش های اپوکسی میتوانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

 

  • ۹۲ – ۳۸۳۳۸۴۹۰ – ۰۵۱